GridKa School 2018 – Computing and Science Fair

from Monday, 27 August 2018 (12:00) to Friday, 31 August 2018 (12:00)
KIT, Campus North, FTU

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
27 Aug 2018
28 Aug 2018
29 Aug 2018
30 Aug 2018
31 Aug 2018
AM
09:00
Plenary - Preslav Konstantinov (KIT) (until 12:00) (Aula)
09:00 Cloud Security in the Context of Fog and Edge Computing - Milosch Meriac (Bitmanufactory LTD)   (Aula)
09:40 ViCE: From desktop to cloud or HPC – Virtualized Research Environments - Dirk von Suchodoletz (Rechenzentrum Universität Freiburg)   (Aula)
10:20 --- Coffee Break ---
10:40 COBalD – Boosting Scientific Workflows with Opportunistic Resources - Dr. Max Fischer (Karlsruhe Institute of Technology)   (Aula)
11:20 HNSciCloud overview - Paulo Alexandre Canilho (CERN)   (Aula)
09:00
Plenary - Jörg Meyer (KIT) (until 12:00) (Aula)
09:00 Exploring Big Data with Visual Analytics - Prof. Daniel Keim (University of Konstanz)   (Aula)
09:45 Building global bridges and connections: The Research Data Alliance - Hilary Hanahoe (Research Data Alliance)   (Aula)
10:30 --- Coffee Break ---
11:00 GÉANT Network Overview and Evolution Plans - Mian Usman (GÉANT)   (Aula)
11:45 --- Group Photo ---
09:00
Plenary - Max Fischer (Karlsruhe Institute of Technology) (until 12:00) (Aula)
09:00 Build-Deploy-Run large scale logging infrastructure for SAP Cloud Platform and Cloud Applications - Istvan Zoltan Ballok (SAP) Hariharan Gandhi (SAP)   (Aula)
09:40 Six Key Challenge Areas driving innovation in Distributed High Throughput Computing - Todd Tannenbaum (University of Wisconsin-Madison)   (Aula)
10:20 --- Coffee Break ---
10:40 GPU Programming 101 - Dr. Andreas Herten (FZ Jülich)   (Aula)
11:20 Quantum Computing and IBM Q: An Introduction - Dr. Oliver Oberst (IBM)   (Aula)
09:00
Plenary - René Caspart (Karlsruhe Institute of Technology) (until 12:00) (Aula)
09:00 Open Science for Big Data - Gareth O'Neill (Eurodoc)   (Aula)
09:40 Fixed-Point and Adaptive Precision Methods for Numerics at Exascale - Dr. Hartwig Anzt (Karlsruhe Institute of Technology)   (Aula)
10:20 --- Coffee Break ---
10:40 Boosting productivity of researches integrating IT services into an interactive analysis platform - Dr. Danilo Piparo (CERN)   (Aula)
11:20 Conclusions - Eileen Kühn (Karlsruhe Institute of Technology)   (Aula)
PM
12:00
Registration (until 14:00) (Foyer)
14:00
Plenary - Manuel Giffels (KIT) (until 18:00) (Aula)
14:00 Welcome to KIT - Achim Streit (KIT-SCC)   (Aula)
14:30 Welcome to GridKa School - Eileen Kühn (Karlsruhe Institute of Technology)   (Aula)
14:50 Leading the digital transformation in chemicals - Christian Schulz (BASF)   (Aula)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00 Reliability in Supercomputing – Trends and Challenges - Prof. Peter Tröger (Beuth University of Applied Sciences)   (Aula)
16:40 Using the Computer as a Wet Lab: From Biomolecular Simulations to Simulating Tissue Development - Dr. Alexander Schug (Forschungszentrum Jülich)   (Aula)
17:20 Cognitive Computing - (The new AI) - Prof. Gordon Pipa (University of Osnabrueck)   (Aula)
12:00 --- Lunch Break ---
13:00
HNSciCloud (until 18:00) (Kursraum 1, room 183a)
13:00 Introduction   (Kursraum 1, room 183a)
13:20 --- Break ---
13:30 Admin Tutorial by Contractor   (Kursraum 1, room 183a)
15:10 --- Coffee Break ---
15:40 Admin Tutorial by Contractor   (Kursraum 1, room 183a)
17:20 --- Break ---
17:30 Discussion   (Kursraum 1, room 183a)
13:00
Tutorials (until 18:00) ()
13:00 Docker Container Hands-On - Enrico Bocchi (CERN)   (164)
13:00 Introduction to Go - Sebastien Binet (IN2P3/CNRS)   (163)
13:00 Introduction to Python - Max Fischer (Karlsruhe Institute of Technology) Ines Reinartz   (156)
13:00 Julia: high performance programing the easy way - Simon Danisch   (Aula)
13:00 Scalable and reproducible workflows with Pachyderm - Jon Ander Novella   (157)
18:30
Tarte Flambée Evening (until 22:00) (SCC terrace)
12:00 --- Lunch Break ---
13:00
Tutorials (until 18:00) ()
13:00 Behind the scenes perspective: into the abyss of profiling for performance - David Smith (CERN) Servesh Muralidharan (CERN)   (162)
13:00 Collaborative Software Development - Dr. René Caspart (Karlsruhe Institute of Technology) Eileen Kühn (Karlsruhe Institute of Technology)   (156)
13:00 Introduction to the SciPy stack and Jupyter Notebooks - Manuel Giffels (KIT) Ugur Cayoglu (SDM)   (Aula)
13:00 Introduction to using HTCondor to run distributed compute Jobs and Workflows on Servers, Clusters, Grids, or Clouds - Todd Tannenbaum (University of Wisconsin-Madison)   (164)
13:00 Machine Learning with Neural Networks - Markus Götz (KIT/SCC) Oskar Taubert (Karlsruhe Institute of Technology)   (157)
13:00 Under the hood: Bare Metal Embedded Programming in C - Milosch Meriac (Bitmanufactory LTD)   (163)
18:30
Evening Lecture - Hartwig Anzt (Karlsruhe Institute of Technology) (until 20:00) (Aula)
18:30 --- Welcome Reception ---
19:00 Thirteen modern ways to fool the masses with performance results on parallel computers - Georg Hager   (Aula)
12:00 --- Lunch Break ---
13:00
Tutorials (until 18:00) ()
13:00 Databases for large-scale science - Mario Lassnig (CERN)   (157)
13:00 Hacking Hands-on - Raimund Specht   (116)
13:00 Parallel programming with OpenMP and MPI - Dr. Marco Berghoff (Karlsruhe Institute of Technology) Thorsten Zirwes (Karlsruhe Institute of Technology)   (156)
13:00 Productive GPU Programming with OpenACC - Andreas Herten (FZ Jülich)   (163)
13:00 Quantum Computing - Oliver Oberst (IBM)   (164)
13:00 Scalable Scientific Analysis in Python using Pandas and Dask - Uwe Korn Sebastian Neubauer (Blue Yonder)   (Aula)
20:00
School Dinner (until 23:00) ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×