GridKa School 2019 - The Art of Data

from Monday, 26 August 2019 (12:00) to Friday, 30 August 2019 (14:00)
KIT, Campus North, FTU

        : Sessions
    /     : Talks
        : Breaks
26 Aug 2019
27 Aug 2019
28 Aug 2019
29 Aug 2019
30 Aug 2019
AM
09:00
Plenary - Max Fischer (Karlsruhe Institute of Technology) (until 12:00) (Aula)
09:00 Rustlang - Mr. Oliver Scherer (KIT - Karlsruhe Institut of Technology)   (Aula)
09:40 Kubernetes meets Data Scientists - An Experience Report - Prof. Peter Tröger (Beuth Hochschule für Technik Berlin)   (Aula)
10:20 --- Coffee Break ---
10:40 Make Your Data FABulous - Philipp Krenn (Elastic)   (Aula)
11:20 Quantum Computing and IBM Q: An Introduction - Dr. Oliver Oberst (IBM)   (Aula)
09:00
Plenary - Andreas Heiss (KIT) (until 12:00) (Aula)
09:00 Challenges and plans of the SKA Regional Centres - Zheng Meyer-Zhao   (Aula)
09:40 Thrill: High-Performance Algorithmic Distributed Batch Data Processing with C++ - Timo Bingmann (KIT)   (Aula)
10:20 --- Coffee Break ---
10:40 Scalable Graph Analytics - Kevin Gomez (Uni Leipzig)   (Aula)
11:20 Compute Aspects of Machine Learning - Prof. Janis Keuper (Hochschule Offenburg)   (Aula)
09:00
Plenary - Manuel Giffels (KIT) (until 12:00) (Aula)
09:00 Preservation - Jens-Martin Löbel   (Aula)
09:40 GPU Programming 101 - Andreas Herten (FZ Jülich)   (Aula)
10:20 --- Coffee Break ---
11:20 Intel’s Hardware and Software Solutions and Directions for Artificial Intelligence - Edmund Preiss (Intel)   (Aula)
09:00
Plenary (until 12:00) (Aula)
09:00 Continuous Benchmarking - Dr. Hartwig Anzt (Karlsruher Institut für Technologie)   (Aula)
09:40 DevOps for Machine Learning in Academia - Valentin Kozlov (Karlsruhe Institute of Technology)   (Aula)
10:20 --- Coffee Break ---
10:40 Modern Classification Tasks in LHC Physics - Dr. Tilman Plehn (Heidelberg University)   (Aula)
11:20 Conclusions - René Caspart (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Aula)
PM
12:00
Registration (until 14:00) (Foyer)
14:00
Plenary - René Caspart (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE)) (until 18:00) (Aula)
14:00 Welcome to KIT - Achim Streit (KIT-SCC)   (Aula)
14:30 Welcome to GridKa School - René Caspart (KIT - Karlsruhe Institute of Technology (DE))   (Aula)
14:50 Evaluating classifier performance - Prof. Tilmann Gneiting (Evaluating classifier performance)   (Aula)
15:30 --- Coffee Break ---
16:00 Advancing Openness and Transparency in Scientific Contributions - Rima-Maria Rahal (Tilburg University)   (Aula)
16:40 Research Data Management: The Serviceteam RDM@KIT - Hans-Jürgen Goebelbecker (Karlsruher Institut für Technologie)   (Aula)
17:20 Responsible Research and Technology Assessment - Dr. Julia Hahn (Karlsruhe Institute of Technology)   (Aula)
12:00
Lunch Break (until 13:15) ()
13:15
Tutorials (until 18:00) ()
13:15 Concurrent Programming in C++ - Graeme A Stewart (CERN)   (156)
13:15 Docker Container Hands-On - Enrico Bocchi (CERN)   (Aula)
13:15 Elasticsearch and Elastic Stack: Search and Beyond - Philipp Krenn (Elastic)   (157)
13:15 Introduction to Go - Sebastien Binet (IN2P3/CNRS)   (164)
13:15 Quantum Computing - Dr. Oliver Oberst (IBM)   (163)
13:15 Rust Workshop - Day 1: Introduction to Rust - Mr. Oliver Scherer (KIT - Karlsruhe Institut of Technology)   (162)
18:30
Tarte Flambée Evening (until 22:00) (SCC terrace)
12:00
Lunch Break (until 13:15) ()
13:15
Tutorials (until 18:00) ()
13:15 Advanced Go: writing concurrent and distributed programs - Sebastien Binet (IN2P3/CNRS)   (164)
13:15 ELK log analysis hands-on - Alexandr Mikula (Czech Academy of Sciences)   (163)
13:15 Introduction to HTCondor - Oliver Freyermuth   (156)
13:15 Introduction to OpenMP and MPI - Zheng Meyer-Zhao (ASTRON)   (Aula)
13:15 Machine Learning with Neural Networks - Oskar Taubert (KIT-SCC) Markus Götz (KIT/SCC)   (157)
13:15 Rust Workshop - Day 2: Using Rust on embedded systems - Mr. Oliver Scherer (KIT - Karlsruhe Institut of Technology)   (162)
18:30
Evening Lecture (until 20:00) ()
18:30 --- Welcome Reception ---
19:00 Why the future of weather and climate prediction will depend on supercomputing, big data handling and artificial intelligence - Dr. Peter Bauer (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF))   (Aula)
12:00
Lunch Break (until 13:15) ()
13:15
Tutorials (until 18:00) ()
13:15 Databases for large-scale science - Mario Lassnig (CERN)   (157)
13:15 Enhance Machine Learning Performance with Intel® Software tools - Fabio Baruffa (Intel)   (156)
13:15 Productive GPU Programming with OpenACC - Andreas Herten (FZ Jülich)   (163)
13:15 Scalable Scientific Analysis in Python using Pandas and Dask - Mr. Florian Jetter (Blue Yonder GmbH) Mr. Sebastian Neubauer (Blue Yonder GmbH)   (Aula)
13:15 Thrill: High-Performance Algorithmic Distributed Batch Data Processing with C++ - Timo Bingmann (KIT)   (164)
20:00
School Dinner (until 23:00) ()
Your browser is out of date!

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

×